image

PeyamaKurd- CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı gösterdiği Muharrem İnce, Diyarbakır mitinginde konuşurken Kürt sorununa çözüm önerileri getirdi.

İnce yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

Ben bugün buraya sizi kandırmaya, sizi aldatmaya ya da baldıran şerbeti içmeye gelmedim. Ben bugün buraya ramazan şerbeti, meyan şerbeti içmeye geldim. Türkiye'nin çok ciddi sorunları var. Cari açık 55 milyar dolar, mutfaktaki enflasyon yüzde 30, 250 milyar dolarlık ithalat var, gençlerin yüzde 20'si işsiz ve Türkiye kuşatılmış durumda. Şu anda Türkiye'yi yönetenler Türkiye'yi Ankara'dan yönetmiyor; Brüksel'den, Washington'dan yönetiyor.

“3B formülü ile çözeceğiz”

Sevgili Diyarbakırlılar bakınız… Bir problemimiz var. Başından beri öneriyorum. 3B… Bir, barışacağız… Hemen barışacağız ama hemen… İki, ekonomik olarak büyüyeceğiz… Yani üretim ekonomisine geçeceğiz. Fabrikalar açacağız. 

Tüm adaylara gittim, Sayın Demirtaş'a gittim başarılar dilerim.  Dört adayı da ziyaret ettikten sonra Hakkari'ye gittim. Ve dedim ki: Sevgili Hakkarililer, Akşener'in, Karamollaoğlu'nun, Demirtaş'ın ve Erdoğan'ın selamları var dedim. (Meydandan yuh sesleri gelince…) Ben bunu istemiyorum. Sürekli yuh! yaparsanız derdimi anlatamam. Televizyonu izleyenler beni yuhaladığınızı zanneder. Yapmayın böyle. Saklım gizlim yok. Birini ziyaret ederken Erdoğan'dan izin alacak halim de yok. Seni bile ziyaret ettim. Daha ne istiyorsun?

Adını koyalım. Kürt sorunu, bunu nasıl çözeceğiz? Kürtler onore edilmek istiyor, Türklerin de kaygıları var. Türklerin kaygılarını gidereceğiz, Kürtleri de onore edeceğiz. Yalan yok, gizli kapaklı görüşme yok. Çözüm yeri TBMM.

“Çocuklarımıza 3 dil öğreteceğiz”

Çocuklarımıza 3 dil öğreteceğiz. Dünya 200 devlet var, 6 bin de dil var. Bir dil insanlığın mirası bunu korumak lazım. Bir 81 milyona çocuklarımıza resmi dilimiz Türkçeyi öğreteceğiz. Anası ile babasıyla evinde konuştuğu dil var; Kürtçeyse Kürtçe, Arapçasya Arapça, Çerkezceyse Çerkezce…. Çocuklarımızı dünya vatandaşı yapacağız. Çocuklarımıza İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça, Çince, Japonca öğreteceğiz.

Televizyona çıkalım meydanlarda atışacağımıza. Ben istiyorum ki Erdoğan'la televizyona çıkalım. Erdoğan Kürt sorunun çözmek istiyor mu? Ben istiyorum. Siyasetçi Diyarbakır'da farklı konuşuyor. Trabzon'da farklı konuşuyor. Edirne'de farklı konuşuyor. Bazen siz de kızacaksınız belki bana.