image

PeyamaKurd - Avustralya ile imzalanan denizaltı anlaşmasının arkasında bir "sinsilik" olmadığını belirten İngiltere Savunma Bakanı Wallace, anlaşmaya tepki gösteren Fransa'yı hafife almadıklarını vurguladı.

Avam Kamarası'nda gündeme ilişkin konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Avustralya'nın Fransa'yla imzaladığı milyarlarca dolarlık denizaltı anlaşmasını iptal ederek İngiltere ve ABD ile yeni bir anlaşmaya varmasına değindi.

Bakan Wallace, Avustralya'nın, İngiltere ve ABD ile ortaklık kurarak "seçme hakkını" kullandığını kaydederek, ABD ve Fransa'yı İngiltere'nin en yakın müttefikleri olarak değerlendirdi.

Ben Wallace açıklamalarında, ABD'nin NATO'nun temel taşı olduğunu ve güvenlik konusunda herhangi bir Avrupa ülkesinden çok daha fazla harcama yaptığını söyleyerek, Washington'un onlarca yıldır Avrupa'nın güvenliğinin garantörü olduğunu ve bunun unutulmaması gerektiğini kaydetti.

"İngiltere'nin Fransa ile arasını açma niyeti yok"

İngiltere ve Fransa'nın da karmaşık silahlar, terörle mücadele, Afrika ve son yıllarda da Irak ve Suriye'de beraber çalıştığını dile getiren Ben Wallace, "İngiliz hükümetinin, burada kesinlikle (Fransa'yı) hafife alma, üzme veya Fransa'yla arasını açma niyeti yok" ifadesini kullandı.

Bakan WallaceFransa ve İngiltere arasında çok ortak nokta olduğunu da belirterek, "Arka planda bir sinsilik yoktu, esasen Avustralya'nın farklı bir yeteneği seçme hakkı vardı ve öyle de yaptı" sözlerine yer verdi.