image

PeyamaKurd- İngiliz Kraliyet Donanması, İran'dan Yemen'e gelişmiş silahlar taşıdığını iddia ettiği bir İran gemisine el koydu.

Mepa News'in haberinde yer alan bilgilere göre, İngiliz donanmasına bağlı HMS Montrose isimli savaş gemisinin, İran'dan yola çıktığı belirtilen hücumbotları engellediği, botların BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını delen silahlar taşıdığı iddia edildi.

Bakanlık duyurdu!

Konuya dair açıklama yapan İngiliz Savunma Bakanlığı yetkilileri, baskının Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştirildiği, el konulan silahlar arasında karadan havaya füzelerinin ve seyir füzeleri için kullanılacak motorların bulunduğu belirtildi.

İran yalanladı!

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise İngiltere'nin açıklamaları yalanlandı. İran'dan yapılan açıklamada, İngiltere'nin bölgedeki savaşın parçası olan Suudi Arabistan'a silah sattığı ve bu gibi suçlamalar yapmaya hakkı olmadığı ifade edildi.

Karmaşık alışverişler var

Yemen'de savaşan Husilere, İran tarafından gelişmiş silah sistemleri gönderdiği bilinirken,  İngiltere de savaşın karşı tarafı olan Suudi Arabistan'a silah satıyor. Suudi Arabistan, İran ve Husiler, Yemen'de çok sayıda sivilin ölümüne yol açan saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.