image

PeyamaKurd - Türkiye’de 24 Haziran’da yapılması planlanan seçimlerde partiler arasında tartışmalar ve parti kampanyaları devam ederken, Türkiye siyasetine yeni bir Kürt partisi katıldı.

Kürt ve Kürdistan ilkeleri üzerine kurulan İnsan ve Özgürlük Partisi, 3 Mayıs’ta Türkiye İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Özgürlük Partisi Genel Sekreteri Mehmet Kamaç, partilerini dört esas üzerine kurduklarını vurgulayarak, amaçlarından bir tanesinin dindar ve demokrat Kürtleri bir araya getirerek Türkiye’de siyaset yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Kamaç, “İnsan ve Özgürlük Partisi kendisini dört prensip üzerine kurulu. Bunlardan birincisi demokratik bir parti olması, ikincisi bir Kürt partisi olması, üçüncüsü evrensel bir parti ve dördüncüsü de bütün dinlerin ve dindarların kendini içerisinde bulacağı bir parti olmasıdır” dedi.

Parti Sözcüsü Ahmet Kaya da seçim sürecinde diğer Kürt partilerinin oylarını bölme amacında olmadıklarını söyledi.

Kaya, “Kürt siyaseti şimdiye kadar dört parça Kürdistan’da çok sivri bir şekilde yol aldı ve birbirinin aleyhine götürüldü. Biz istiyoruz ki bu siyaseti bırakalım. Rengimiz, sesimiz ne kadar birbirinden farklı olsa da Kürt ve Kürdistan çatısı altında biriz” diye belirtti.

İnsan ve Özgürlük Partisi yetkilileri, parti merkezlerinin Van’da olacağını aktardı. Resmi olarak kurulduktan sonra da Ankara, İstanbul ve İzmir’de parti temsilcilikleri açılacak.