image

PeyamaKurdABD’nin gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Irak Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı, ABD güçlerinin gece geç saatlerde, ordu ve Haşdi Şabi birliklerine yönelik saldırısında 6 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. 

Irak makamlarından yapılan açıklamada ölenler arasında ordu ve Haşdi Şabi mensuplarının yanı sıra havalimanı çalışanı da olduğu ifade ediliyor. 

Yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ise, ABD saldırısını Irak'ın ulusal egemenliğinin ihlali olarak değerlendirdi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise, Irak Hizbullahı’na yönelik bombardımanın yerinde bir cevap olduğunu dile getirdi. 

Öte yandan ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins ise önceki gün Irak'taki koalisyon kuvvetlerinin bulunduğu Taci Kampı'nın roketle vurulduğunu belirtmiş, ABD medyası da 2 Amerikan askerinin yanı sıra 1 İngiliz'in öldüğünü ve 11 kişinin ise yaralandığını açıklamıştı.