image

PeyamaKurd - Ülkedeki ABD askeri varlığına yönelik açıklamada bulunan Irak Parlamentosu’nda Hadi Amiri’nin liderliğini yaptığı Fetih Koalisyonu ile Mukteda Sadr’ın liderliğini yaptığı Sairun Koalisyonu, ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılması çağrısı yaptı.

Açıklamada bulunan Fetih Koalisyonu Milletvekili Fazıl Fetlavi, Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr’ın ABD askerlerinin siyasi ve yasal yollarla ülkeden çıkarılmasına dair açıklamasını desteklediklerini ifade etti.

Parlamenter yaptığı konuşmada, ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması için Irak Parlamentosu’nda 100’ü aşkın milletvekilinin imzasının toplandığını belirtti.

Fetih Koalisyonu Vekili, önümüzdeki parlamento oturumunda ABD askerlerinin Irak’taki varlığı konusunun gündeme geleceğini kaydetti.

Fetih Koalisyonu’nun yarın Hadi Amiri başkanlığında toplanarak, 2008 yılında ABD ile Irak arasında imzalanan güvenlik anlaşmasını görüşeceği belirtti.

Öte yandan Sairun Koalisyonu Milletvekili Riyaz Mesud ise, ABD ile Irak arasındaki güvenlik anlaşması hakkında Irak Hükümeti’nin bir çalışma yapmasını ve ABD’nin Irak’taki iktidarına son verilmesini talep etti.