image

PeyamaKurd - İran medyasının yayımladığı habere göre, ülkenin güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletinde saldırı yapıldı. Haberde, eyalete bağlı Zahidan kentinde cuma namazının ardından karakola ve meydandaki vatandaşlara yönelik saldırıda 19 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ülkenin güneydoğusunda yaşanan saldırılarla ilgili İran resmi ajansı IRNA'nın yayımladığı haberinde, "Zahidan'ı güvensiz hale getirmek için önceden meydana gelen teröristler ve isyancıların karakola ve meydandaki halka ateş açtığı" ifade edildi.

Haberde bölgedeki kaynaklarına dayanarak saldırıda toplam 19 kişinin öldüğünü en az 15 kişinin de yaralandığını belirten ajans, söz konusu resmi açıklamanın yetkililer tarafından yapılacağını da kaydetti.

İran güçleri: "Saldırılara karşılık verildi"

Yaşanan olay sonrası açıklamada buluan Sistan-Beluçistan Emniyet Müdürü Ahmed Tahiri, "Olay, Sünni vatandaşlar cuma namazından çıkarken teröristlerin ibadet edenlere yaklaşıp cami ve ibadet edenlerin önündeki polis karakoluna ateş açması sırasında meydana geldi" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Tahiri açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Karakoldaki polisler hemen teröristlere ateş ederek karşılık verdi ve çok sayıda terörist öldürüldü. Saldırıda çok sayıda polis memuru ve sivil vatandaş da yaralandı."