image

PeyamaKurd - Hükümetin benzin zamları sonrası gösterilerin düzenlendiği İran’da yeni bir krizin kapıda olduğu ileri sürüldü. 

Tahran yönetiminin benzin fiyatlarına zam yapmasının ardından şimdi de su ve elektriğe zam yaparak halkın yükünü daha da ağırlaştıracağı belirtiliyor. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, benzin fiyatlarının arttırılmasında halkın gösterdiği tepkilerden dolayı İran hükümetinin yeni zamları planlı bir program çerçevesinde yapacağını öne sürdü. 

Gösteriler 28 il ve 100 ilçeye yayıldı 

Söz konusu İran ve Rojhılat’ta benzin zamlarına karşı yapılan gösteri ve protestolar, önceki protestolarla kıyaslandığında üç katı kadar büyüklüğünde gerçekleşti. Resmi verilere göre, gösteriler İran ve Rojhılat’taki 28 il ve 100’den fazla ilçe ve beldeye yayıldı. 

Ülkede sürekli bir şekilde benzin zamlarından elde edilecek gelirin tekrar halkın cebine gireceğinin garantisini veren Tahran yönetimi, halkın aniden böyle bir tepki vereceğini ve gösterilerin büyüyeceğini umuyordu. 

İran’daki polis, asker ve istihbarat üyeleri böyle sert bir tepki beklemedikleri için başından beri göstericilere karşı çok sert müdahalelerde bulundu. 

İlk kurşun Meriwan ve Cıwanro’daki halka sıkıldı 

Öte yandan Rojhılat’ın farklı kentlerinde de benzin zammına karşı yapılan gösteriler de ilk kurşun Meriwan ve Cıwanro’daki halka sıkıldı.  Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) verilerine göre, gösterilerde sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte en az 163 kişi hayatını kaybetti. 

Resmi olmayan rakamlara göre ise gösterilerde 300 kişi yaşamını yitirdi. İran yargısı resmi verilerinde göre 7000 göstericide tutuklandı. Ancak halk devletin verilerine güvenmiyor.