image

PeyamaKurd-Geçtiğimiz günlere kar altında kalarak yaşamını yittiren Rojhılatlı 2 Kürt kolberin durumu kamuoyunda büyük yankı uyandırmış birçok kesim tarafından İran yönetiminin Rojhilat’a dönük politikaları eleştirilmişti.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, çocuk yaşta yaşamını yitiren Rojhilatlı iki kolberin, (sınırda sırtında yük taşıyan) yetkililerin ve halkın ciddi vicdanını ciddi derecede etkilediğini söyledi.

İshak Cihangiri, Ferhad ve Azad Xusrewi kardeşlerin, Meriwan’ın Nê köyündeki ailesinin acısını paylaştığını, aileye acil bir şekilde destek olunması gerektiğini aktardı.

Kolberlik Rojhilat’ta çokça yaygın bir sınır ticareti yönetimidir. Irak sınırından eşyalar Kürt kolberlerin sırtında İran’a getirilir.

Engebeli yollar ve sert hava koşullarına rağmen işsizlik ile sınan Kürtlere başka bir yol bırakılmaz. Ailesini geçimini sağlamak amacı ile her yaştan Kürt bu yolu tercih etmektedir.

Ferhad Xusrewi (14) ve Azad Xusrewi (17) isimli çocuk kolberler, 17 Aralık’ta Hewraman bölgesindeki Tete Dağı’nda sınırı geçmeye çalışırken karda mahsur kalarak hayatını kaybetmişti.