image

PeyamaKurd - İran İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Doğu Kürdistan’ın (Rojhılat) birkaç şehrinde duyulan şiddetli patlamalarla ilgili açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı yetkilisi Mecid Mir Ahmed, İran'ın resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, ilgili güvenlik birimleri ve askeri kurumlarla kurulan temaslar sonucunda seslerin yıldırım düşmesinden kaynaklandığının tespit edildiği ve özel bir olay yaşanmadığını söyledi.

Geçtiğimiz gün İran’da hava uçuşlarının askıya alındığı haberinin ardından, Rojhılat’ta şiddetli patlama seslerinin duyulduğu aktarılmıştı.

Reuters'tan patlama seslerine ilişkin açıklama!

Öte yandan İngiltere merkezli Reuters aber ajansının haberine göre uçuş yasağı kararının hemen ardından Esadabad Valisi  ‘korkunç patlama sesleri’ duyulduğunu, ancak kaynağının henüz belli olmadığını bildirdi. Vali, ilk başta sesin gök gürültüsünden kaynaklandığının düşünüldüğünü, ancak daha sonra bu olasılığa ihtimal verilmediğini söyledi.

Reuters'ın haberine göre İran merkezli Rokna haber sitesinde dün Telegram kanalından yayınladığı haberde, bazı yerlerde, sesin çok yüksek olmasından ötürü evlerin kapı ve pencerelerinin sarsıldığını ve bu durumun insanların evlerini terk etmesine neden olduğunu aktardı. Twitter üzerinden paylaşılan bir video kaydında ise uçaksavar silahından çıkıyor gibi görünen patlamalar olduğu görüldü.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre ise, son birkaç ay içinde yaşanan benzer bir takım olaylardan sonra yetkililer, İran ile ABD ve İsrail arasında gerilimin arttığı bir dönemde, hava savunma sistemi için daha önce duyurusu yapılmayan askeri tatbikatlar yapıldığı açıklamasında bulunmuşlardı.