image

PeyamaKurd - İran güçlerinin, Rojhılat’ta halkı genel greve teşvik ettikleri gerekçesiyle en az 40 Kürt’ü gözaltına aldı.

İran, 8 Eylül’de Erbil’in Koye ilçesindeki Rojhılat partilerin kaldıkları kamplara düzenlediği füze saldırısında aralarında üst düzey parti üyelerinin yanı sıra Peşmerge ve sivillerinde olduğu 17 kişi hayatını kaybetti, 40’tan fazla Peşmerge de yaralanmıştı.

Söz konusu idam ve saldırılara tepki amacıyla Rojhılat'ın Sine, Kırmanşah, Mahabad, Bokan, Sakız, Şino, Piranşar, Bane ve Merivan kentlerinde halk dün kepenkleri kapattı.

Yerel bir kaynak Rûdaw’a konuşarak, İran güçlerinin grev yapılan kentlerin ve bazı Kürt kentlerinde çok sayıda Kürt’ün gözaltına alındığını söyledi.

Bölgedeki İnsan Hakları Derneği, 26 Kürt’ün İran güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Kaynaklar ise, en az 40 Kürt’ün gözaltına alındığını, bunların bir kısmının ise akıbetinin bilinmediğini aktardı.

Edinilen bilgiye göre, greve katılanların dükkânları renkli sprey boyalarla işaretlendiği belirtildi. 

Kaynaklar ayrıca, sosyal medya üzerinden halka protestolara katılma çağrısında bulunan aktivistlerin de gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.

Rojhılatlı partiler “Mücadelemizi sürdüreceğiz”

Saldırıda hafif yaralı kurtulan KDP-İ Genel Sekreteri Mustafa Mevlüdi, “Kayıplar geride büyük bir boşluk bıraktı. Siyasi çalışmalarda derin bir tecrübe ve deneyime sahip arkadaşlarımızı şehit verdik. Ancak her şeye rağmen bu boşluğu doldurabiliriz” diye konuştu.

Saldırının Irak hükümeti ve uluslararası toplum tarafından “cılız bir sesle” kınandığını belirten Mevlüdi, bu durumun İran’ı tekrar saldırmak için cesaret bulmasını sağlayabileceğine işaret etti.

Mevlüdi, Irak-İran sınır bölgelerinde İran askerlerinin yoğunlaştığını ve askeri tatbikatlar yaptıklarını söyledi.

KDP Genel Sekreteri Mustafa Hicri ise bugün yaptığı açıklamada, “Rojhılatlı Kürtler olarak verdiğimiz mücadeleyi sürdüreceğiz. Geride bıraktığımız onlarca yıl olduğu gibi Tahran’ın bize karşı uyguladığı idam ve bombardımanlara rağmen karşı başımızı eğmeyeceğimizi, mücadelemize daha güçlü bir şekilde yılmayarak devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.