image

PeyamaKurd - Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idam edileceğine ilişkin haberlerin yayılmasının ardından İran rejimine tepkiler yağdı.

Rejim, gelen tepkiler üzerine idam kararını geçici bir süreliğine durdurduğunu açıklamıştı ancak, Penahi halen idam edilme tehlikesi ile karşı karşıya.

BBC ajansı, Twitter üzerinden “Ramin Hossein Panahi’nin hayatını kurtar” tagı ile bir kampanya başlattı. Penahi için açılan tag, yoğun bir ilgi ile karşılandı ve dünya gündeminde yerini alarak 48 saat içerisinde 230 bin kez paylaşıldı.

Paylaşımlarda Penahi için duyarlılık çağrıları yapılırken, Penahi’nin hayatının halen tehlikede olduğuna dikkat çekildi.

Sosyal medyada #RaminHosseinPanahi kampanyası ile başlatılan eylemin yoğun bir ilgi ile karşılanmasının ardından, İran rejimi ‘Cumhuriyet nedir?’ kampanyasını başlatarak, Ramin Hossein Panahi’ye verilen idam “cezası”nı meşru göstermeye çalıştı.

İran rejimine tepkiler dinmezken, idam kararının iptal edilmesi çağrıları yapılıyor.

Kürt siyasi tutsak Ramin Hossein Panahi, 23 Haziran 2017 günü İran devrim muhafızlarının Sine kent merkezinde kurduğu pusuya düşmesi sonucunda yaralı bir şekilde esir alınmıştı.