image

PeyamaKurd - İran Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, balistik füze denemelerinin ülkenin savunma ihtiyaçları kapsamında 'normal bir faaliyet ' olduğu belirtildi.

Füze denemesine ilişkin İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars'ın Genelkurmay Başkanlığından bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, İran'ın, balistik füze denemesi yaptığı teyit edilerek, bunun savunma ihtiyaçları kapsamında "normal bir faaliyet" olduğu ifade edildi.

İran haber ajansına göre, “yetkilinin "İran'ın füze gücü tamamen savunma amaçlıdır ve hiçbir ülkeye karşı değildir. İran'ın toprak bütünlüğüne yönelik muhtemel bir saldırıya cevaptır. İran'ın kendini savunmak için dünyanın hiçbir gücünün iznine ihtiyacı yoktur. İran'ı savunmak, devletin ve silahlı kuvvetlerin asli görevidir" sözleri kullanıldı.

Öte yandan Amerikan CNN televizyonunun dün, ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, İran'ın dün ülkenin güneyinde orta menzilli balistik füze denemesi gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Pentagon yetkilisi, Şahab-3 füzesinin ABD üslerine tehdit oluşturmadığını ancak İran'ın bu tür denemelerle balistik füzelerinin menzilini ve isabet oranını artırmayı hedeflediğini dile getirmişti.