image

PeyamaKurd - İran, İsfahan şehri yakınlarındaki bir askeri tesise yapılan insansız hava aracı (İHA) saldırısından İsrail'i sorumlu tuttu. iki ülke arasında uzun süredir devam eden üstü kapalı savaşta yaşanan bu gelişmenin ardından ise Tahran, intikam alma sözü verdi.

İran'ın ISNA haber ajansındaki habere göre, İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Amir Saeid Iravani'nin BM Genel Sekreterine bir mektup yazarak, ön soruşturmaların cumartesi gecesi yapılan saldırıdan İsrail'in sorumlu olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Mektupta, "İran ulusal güvenliğini savunmak ve Siyonist rejimin (İsrail) herhangi bir tehdidine ya da yanlışına gerekli gördüğü yerde ve zamanda katı bir karşılık verme konusundaki meşru ve doğal hakkını koruyor. Siyonist rejimin gerçekleştirdiği bu eylem uluslararası hukuka aykırı” denildi.

Herhangi bir can kaybı olmayan saldırı, Tahran'ın nükleer faaliyetleri, silah tedariki ve ülkede aylar süren hükümet karşıtı protestolara ilişkin İran ile Batılı devletler arasında gerilim yaşanan bir dönemde yapıldı.