image

PeyamaKurd - İran’ın stratejik açıdan şuan ABD’nin Irak’ı terk etmesini istemediğini ileri süren Fransa Irak Araştırmaları Merkezi Direktörü Adil Baxewan, bölgedeki gelişmelerle ilgili konuştu.

Fransa Irak Araştırmaları Merkezi Direktörü Adil Baxewan, K24'e yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile ABD Başkanı Joe Biden arasında imzalanan stratejik anlaşmayı ele aldı.

İki ülke arasındaki ilişkilere değinen Adil Baxewan programdaki konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

“ABD’nin Irak’ı terk etmek istemediği ortaya çıktı. ABD, Irak’ı terk edemez. Bunun bir çok nedenleri var. ABD’nin Irak’ta askeri ve askeri, güvenlik, ekonomik ve jeopolik çıkarları var. ABD’liler 2011 sürecinin tekrarlamasını istemiyor."

Baxewan açıklamalarında, ABD’nin 2011 yılında Irak’ı sorumsuz bir şekilde terk ettiğini belirterek, “ABD’nin 2011’de Irak’ta bıraktığı boşluğu Suudi Arabistan’ın, Arap ülkelerinin, Türkiye’nin veya Avrupa ülkelerinin doldurmadığını, sadece İran’ın bu boşluğu doldurduğunu belirtti” dedi.

Ayrıca yetkili açıklamasının devamında, “İki bir neden de IŞİD’in henüz bitmemiş olması ve IŞİD’in tüm dünya için, özel olarak da ABD için tehdit  teşkil etmesi, ABD’nin Irak’ta Haşdi Şabi diye yeni bir düşmanı var. IŞİD, ABD için ne kadar tehlikeliyse, Haşdi Şabi milisleri de ABD için o kadar tehlikeli" sözlerine yer verdi.