image

PeyamaKurd- Irak’ta terör örgütü IŞİD’in işlediği suçları, özel dava dosyasında toplandı. Aktarılan bilgilerde, terör örgütünün dosyalanan suçlarının, 5 binden fazla olduğu belirtildi.

Terör Örgütü IŞİD’in İşlediği Suçları ve Mağdurları Araştırma Kurulu Sorumlusu Şakir Mahmud Mirani, toparlanan suçlara dair açıklamalarda bulundu. Mirani’nin aktardığı bilgilerde, bugüne kadar Sincar sınırlarında 108 toplu mezarın tespit edildiği, bunlardan 57'sinin açıldığı ve 324 kişinin kemiklerinin de ailelerine teslim edildiği öğrenildi.

Açıklamalarına devam eden Mirani, 1056'sı kadın toplam 2 bin 916 kişinin de IŞİD mensupları tarafından kaçırdığını söyleyerek,

“IŞİD’in işlediği suçlarla ilgili şu ana kadar 5 bin 170 dava dosyası oluşturuldu. Ezidilere yönelik katliam davasını Lahey'deki Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı yargı organı Uluslararası Adalet Divanına götüremiyoruz çünkü Irak buraya üye değil.” dedi.

Kayıt için çağrı yapıldı

IŞİD’in zulümlerine şahit olan ve mağduriyet yaşayanlara seslenen Şakir Mahmud Mirani, "IŞİD’den kurtulan bu kişi ve aileler uluslararası kurumlar vasıtasıyla yurt dışına göçtü. Onlara gelip yaşadıklarını kayda alarak buna sahip çıkmaları için sesleniyoruz." diyerek çağrıda bulundu.