image

PeyamaKurd - 2018 yılında yakalanan terör örgütü IŞİD’in “medya bakanlığı” çalışanı Ömer Yetek’in 20 Ocak 2018 tarihli ifadesinde Türkiye ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yer aldı.

Yetek, ifadesinde, IŞİD'e katılan Türklerin “Fursanül Hilafe Ketibesi”ne katıldığını ve bu ketibenin başında Gaziantepli Cengiz Dayan olduğunu açıkladı.

Askeri birimlerin yapılanması hakkında açıklama yapan IŞİD’li teröristin ifadesinde şu sözler yer aldı:

“En üste fırka denilen yapılanma vardır. Fırkanın altında fırkalara bağlı liva denilen birim vardır. Liva sayısı bölgenin, kentin büyüklüğüne göre değişir. 1 liva aşağı yukarı bin askerden oluşur. Yani 1 livanın yaklaşık bin askeri vardır. Rakka bölgesinde 1 liva vardır. Bu liva sayısı, koşullara göre değişiklik gösterir. Ketibelere bağlı 4-5 mecmua birimi vardır. Bu mecmualar yaklaşık 40-50 askerden oluşur. Mecmualara bağlı olarak seriyye denilen birimler vardır. Su seriyyeler de 10-15 kişilik askeri olan gruplardır. Seriyyeler zaman zaman 1 tim olarak anılır.”

“İntihar eylemcisi yapılanması”

İfadesinde intihar eylemlerine de değinen terörist, ignimasi (intihar eylemcisi) yapılanmasına ilişkin ise, “Bu birim canlı bomba birimidir. Savaşlarda özel kuvvetlerden önce giderler. Üzerlerinde patlayıcı düzeneği olan bir yelek ve 1 adet kaleşnikof marka silah vardır. Sloganları ‘Git- Öl- Gelme’dir. Bazen savaş haricinde herhangi bir ülke eyleminde bireysel olarak da kullanılırlar. Eylemde önce silahlarını kullanırlar daha sonra üzerindeki yeleği patlatırlar. Bu birimde de yine gönüllülük esastır” ifadelerini kullandı.

Türkler ve Azeriler genellikle “Fursanül Hilafe Ketibesine (birimi)” katıldı!

Yetek, Türklerin ve Azerilerin genellikle “Fursanül Hilafe Ketibesine (birimi)” katıldığını belirterek, bu ketibe hakkında, şunları iddia etti:

“Antep cemaatinin hemen hepsi bu ketibe içerisinde yer alıyordu. Bu ketibenin kurulmasındaki amaç Türkiye’de yapılacak olan istişhad ve ingimasi eylemlerinin eylemcilerini yetiştirmekti. Bu ketibe ilk kurulduğunda emiri Gaziantep cemaati sorumlularından Abdul Muin (kod isimli) Cengiz Dayan’dı. Bu şahıs Türkiye’de görevlendirildikten sonra ketibenin başına emir olarak Ebu Yasir (kod isim). Getirildi. Ebu Yasir kuzey Halep’te ölünce emir olarak ketibenin başına Ebu Haris getirildi. Ebu Haris’den sonra da ketibe dağıtıldı.”