image

PeyamaKurd - Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında, Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile ortak basın açıklaması gerçekleştiren İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, "NATO ekonomik, yasal ve siyasi yaptırımlar ve askeri caydırıcılık da dahil olmak üzere İran rejimine karşı mümkün olan en güçlü duruşu almalıdır" ifadesini kullandı.

“İran tehdidi artık Avrupa’nın eşiğinde"

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog basın açıklamasında, Ukrayna’daki krizin bu ülkenin sınırlarını aştığını belirterek, “İran tehdidi artık Avrupa’nın eşiğinde. Uluslararası düzene meydan okudular” mesajında bulundu.

İran yönetimine karşı NATO'nun tavrına dikkat çeken Herzog, “NATO ekonomik, yasal ve siyasi yaptırımlar ve askeri caydırıcılık da dahil olmak üzere İran rejimine karşı mümkün olan en güçlü duruşu almalıdır. Bu Orta Doğu’nun, Avrupa’nın ve dünyanın istikrarı için çok önemlidir” sözlerine yer verdi.

İsrail-NATO ortaklığına vurgu!

İlk kez bir İsrail liderinin NATO’da toplantıya katılarak müttefiklere sesleneceğini belirten Stoltenberg, bunun İsrail-NATO ortaklığının işareti ve derinleşmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Stoltenberg açıklamasında, NATO ve İsrail’in neredeyse 30 yıldır bilim ve teknoloji, terörle mücadele, kitle imha silahlarına karşı mücadele gibi birçok alanda yakın iş birliği içinde çalıştığını ifade ederek, “Bugün, iklim değişikliği, inovasyon ve yeni teknolojiler de dahil olmak üzere işbirliğimizi daha da güçlendirmenin yollarını ve ayrıca Ukrayna’ya verdiğimiz desteği tartışmayı dört gözle bekliyorum” ifadesini kullandı.