image

PeyamaKurd- İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nı etiketleyerek, “Gazze'den kaçan Hamas teröristlerini ülkenizde ağırlayabilirsiniz” dedi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli, "İşgalci bir gücün, sivil nüfusa yönelik hunharca saldırıları hiçbir şekilde meşru müdafaa olarak kabul edilemez" sözeleri ile yanıt verdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in sosyal medyada yaptığı paylaşımda şu sözlere yer verdi: 

 “Ertesi gün Gazze'de Hamas-IŞİD terör örgütü kalmayacak. İsrail'in güvenliği adına ve bölge halkına daha iyi bir gelecek yaratmak için Gazze'yi Hamas'tan kurtaracağız.”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın resmi X (Eski adıyla Twitter) hesabını etiketleyen Cohen, “Siz @trpresidency yok edilemeyen ve Gazze'den kaçan Hamas teröristlerini ülkenizde ağırlayabilirsiniz” diye yazdı.

"Ankara’dan karşılık geldi" 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Cohen'in sosyal medyadaki bu paylaşımına yazılı yanıt verdi.

Keçeli, “İsrail-Filistin sorununun geçmişinde de görüldüğü üzere, İsrail'in Filistinlilere baskı uygulamayı ve onların temel özgürlüklerini yok etmeyi sürdürdükçe, kolektif ve bireysel haklarını savunan Filistinli sayısının daha da artacağını ve İsrail'in daha fazla direnişle karşılaşacağını”  belirterek şöyle devam etti:

"İsrail'in hukuku, insan haklarını ve evrensel ilkeleri tamamen hiçe sayan işgalci tutumunun, yayılmacı zihniyeti ve baskıcı eylemlerinin yattığını. İşgalci bir gücün, sivil nüfusa yönelik hunharca saldırıları hiçbir şekilde meşru müdafaa olarak kabul edilemez."