image

PeyamaKurd - İsrail ordusu ile Gazze'deki İslami Cihad güçleri arasında son günlerde çatışmalar yaşanmaya devam ediyor. Son gelişmelerle ilgili İsrail ordusu, iki gündür saldırı düzenlediği abluka altındaki Gazze Şeridi'nden yaklaşık 449 roket atıldığını bunlardan 81'inin Gazze içine, 14'ünün de denize düştüğünü bildirdi.

Saldırılarla ilgili İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ordunun iki gündür saldırılarını devam ettirdiği Gazze Şeridi'nden 449 roket atıldığı, bunlardan 354'ünün İsrail'e doğru fırlatıldığı belirtilerek, Gazze'den atılan roketlerden 81'inin yine Gazze Şeridi'ne, 14'ünün de denize düştüğü vurgulandı.

Demir Kubbe ile karşılık verildi!

Ordusunun açıklamaısnda İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe'nin ise atılan roketlere karşı yüzde 95 oranında başarı sergilediği ifade edildi.

Yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nden havan ve roket atıldığı gerekçesiyle bazı noktaları havadan ve karadan hedef almaya devam ettikleri kaydedilerek, gün içinde İslami Cihad'a ait "silah ve mühimmat depoları, askeri üs, eğitim merkezi ve silah atölyelerini" vurdukları belirtildi.

Ayrıca Gazze Şeridi yakınlarındaki sahil kenti Askalan (Aşkelon), Tel Aviv ve çevresindeki bölgelerde siren sesleri yükseldiği belirtilen açıklamada Tel Aviv'de Demir Kubbe sistemlerinin roketleri imha etmesi nedeniyle patlama seslerinin duyulduğu kaydedildi.