image

PeyamaKurd - İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail Hava Kuvvetlerinin (IAF), gelecek yılın başından itibaren İran'ın nükleer tesislerini vurmaya yönelik eğitimlere başlayacağı ileri sürüldü.

İran tesislerine ilişkin Times Of Israel gazetesinde yer alan haberde, İsrail ordusunun son aylarda İran'ın nükleer tesislerine karşı askeri tehdit oluşturmaya yönelik hazırlıklarını hızlandırdığı iddia edildi.

Yayımlanan haberde, Tahran yönetimi ile 2015'te imzalanan anlaşmanın ardından İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine karşı askeri saldırı konusunu ikinci plana attığı belirtilerek, ABD'nin 2018'de anlaşmadan çekilmesinin ardından askeri saldırı seçeneğinin Tel Aviv için yeniden önemli hale geldiği kaydedildi.

"Eğitimler en önemli öncelik haline geldi"

İsrail basınına göre, İran'ın nükleer tesislerine yönelik İsrail'in saldırı planlarından bir kısmının "taslak" halinde olduğu ve kısa sürede hazır hale gelebileceği, bir kısmının ise eyleme geçirilebilir hale gelmesinin bir yıldan fazla zaman alacağı vurgulandı.

İran'a ait nükleer tesislerini hedef alacak bir saldırıya hazırlanmanın IAF için "en önemli öncelik" haline geldiği ve eğitimlere gelecek yıldan itibaren başlanacağı iddia edildi.

Ayrıca yayımlanan haberde, yerin altındaki nükleer tesisleri vurmak için özel mühimmatlar ve taktikler gerektiğine dikkati çekilerek, IAF'ın olası bir saldırıda İran'ın hava savunma sistemleriyle uğraşmak zorunda kalacağı da belirtildi.