image

PeyamaKurd - Siber saldırılara karşı harekete geçen İsrail, yeni bir savunma mekanizması kurdu. Açıklamada bulunan İsrail'in Ulusal Siber İdaresi'nin (INCD) yeni müdürü, ülkenin dijital saldırılara karşı kendini savunmak için bir "Siber Kubbe" kurmayı amaçladığını ifade etti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan birim Müdürü Gaby Portnoy, Siber-Kubbe planlarını duyurarak, Şubat ayında göreve atanmasından bu yana ilk kamusal konuşmasını yaptı.

Gaby Portnoy, Tel Aviv'deki bir konferans sırasında Siber Kubbe'nin ülkenin siber alanlarında yeni mekanizmalar uygulamaya başlayacağını belirterek, bu sayede ulusal varlıkların korunması için araçlar ve hizmetler sağlanacağını kaydetti.

"Saldırın çoğu İran, Hizbullah ve Hamas'tan"

İsrailli yetkili açıklamasında, INCD'nin sadece geçtiğimiz yıl 1.500 siber saldırı bulduğunu ve bu saldırıları karşıladığını vurgulayarak Siber Kubbe'nin gerekli olduğunu dile getirdi.

Açıklamasının devamında ise siber saldırıların çoğunun İran, Hizbullah ve Hamas'tan geldiğini ve ana siber rakiplerinin bunlar olduğunu da vurguladı.

Siber Kubbe'nin ne zaman kullanılmaya başlayacağını açıklamayan yönetici, tek başına bu Kubbe'nin yeterli olmayacağını da vurgulayarak hükümetin, farklı sektörlerin, akademinin, özel sektörün ve tüm dünyanın siber saldırılara karşı beraber mücadele etmesi gerektiğini belirtti.