image

PeyamaKurd - İran, Rusya ve Suriye rejiminin, Rojava Özerk Yönetimi kontrolündeki bölgelerin Beşar Esad yönetimine geçmesi için ABD’yi, Suriye’den çıkarmayı planladığı iddia edildi.

Washington Post gazetesi, İran ve müttefiklerinin özellikle ABD askeri araçlarını hedef almak ve ABD personelini öldürmek için tasarlanmış daha güçlü zırh delici yol kenarı bombalarını kullanmak üzere Suriye'deki milis güçlerini eğittiğini iddia etmişti.

“İstihbarat raporu: Rojava’nın, Esad’a verilmesi için 3’lü plan”

Gazetenin elde ettiği gizli istihbarat raporlarından birinde de İran, Rusya ve Suriye’nin Rojava Özerk Yönetimi kontrolündeki toprakların Beşar Esad’ın kontrolüne geçmesi için planlama yaptığına dikkat çekildi.

Gazetenin iddiasına göre, söz konusu ülkeler Suriye’deki ABD birliklerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırmak yoluyla ABD’yi bu ülkeden çıkmaya zorlayacak ve böylece Rojava ve Suriye’nin Esad kontrolünde olmayan bölgelerini Suriye hükümetine kazandırma yoluna gidecek.

3 farklı askeri üste 900 askeriyle Rojava ve Suriye’de güçlü bir konuma sahip olan ABD, bu ülkede bulunmasının temelinde, “IŞİD’le mücadele, İran ile Rusya’nın bölgedeki hakimiyetinin önlenmesi ve ABD dış politikasına hizmet eden belirli stratejik ve diplomatik hamlelerin takibi” olduğunu ifade ediyor.

Gazete, daha önce de “İran'ın, ABD'nin bölgedeki varlığını sona erdirmek için Rusya ve Suriye ile geniş kapsamlı bir strateji üzerinde çalıştığını ve Suriye'deki milislerini bu ülkedeki ABD askerlerine yönelik yeni saldırılar için silahlandırdığını” belirtmişti.