image

PeyamaKurd - NATO'ya üyelik başvurusu için yeşil ışık bekleyen İsveç, NATO ve üye ülkelerle ortak operasyonlar için hazırlıklara başladığını bildirdi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Savunma Bakanı Pal Jonson, Dagens Nyheter gazetesinde paylaşılan ortak makalede "Hükümet, İsveç Silahlı Kuvvetleri'nin NATO ve NATO'ya üye ülkelerin gelecekteki ortak operasyon düzenleyebilmesi için hazırlıklara başlama kararı aldı” ifadesini kullandı.

Euronews'in aktardığı Makalede "Hazırlıklar, yabancı ekipman ve personelin İsveç topraklarında geçici olarak üslenmesini içerebilir. Bu karar Rusya'ya açık bir sinyal göndermekte ve İsveç'in savunmasını güçlendirmektedir" İfadesine yer verdi.

Rusya'nın öngörülebilir bir gelecekte komşu ülkeler için bir tehdit olmayı sürdüreceği vurgulanan yazıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in topraksal hırslarının nereye kadar genişlediğinin belirsiz olduğunu belirtildi.

İsveç'in Baltık ülkeleri ve Finlandiya gibi NATO'nun koruma şemsiysi altına girmeyi beklediği bir dönemde Ukrayna, Rusya'nın işgal ettiği topraklarını geri almak amacıyla karşı saldırı başlattı.