image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya başlattığı askeri harekat sonrası Amerika’nın bölgeyi terk etmesi ile Rojavalı Kürtler kendilerinin saldırılar karşısında yalnız bırakıldığını ‘Kürtlerin dağlardan başka dostu yoktur’ deyiminin yer bulduğunu söylemişlerdi.

Bu söylemden sonra dünyanın birçok yerinden Kürtlere, “ Sizin dağınız benim” söylemli destek mesajları gelmişti.

Bu mesajların bir benzeri de İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’dan geldi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Rojava’ya destek gecesinde konuşan Ann Linde, “Kürtlerin dağlardan başka dostu yoktur deyimi artık doğru değil. Sizin dağınız benim" dedi.

‘Türkiye Suriye’deki en güvenli bölgeye saldırdı’

Kürtlerin Cenevre’de gerçekleştirilen Anayasa Komitesi görüşmelerine katılmalarını desteklediklerini söyleyen İsveçli Bakan, “Türkiye, Suriye’nin en huzurlu bölgesine saldırdı. Bu saldırı yüzünden en az 170 bin kişi göç etmek zorunda kaldı” açıklamasında bulundu.

Rojava’daki savaş ve çatışmalarda yaralanan 10 yaşındaki bir çocuğun fotoğrafından çok etkilendiğini belirten Linde, “O resim hafızama kazındı” ifadesini kullandı.  

Öte yandan düzenlenen Rojava dayanışma gecesine ünlü Kürt sanatçılar Ciwan Haco ve Nasır Rezazi’nin yanı sıra Demokratik Suriye Meclisi Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ahmed de katıldı.