image

PeyamaKurd - İYİ Parti yöneticileri, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır çıkışını tartışmaya devam ediyor.

Kılıçdaroğlu’nun önceki gün dile getirdiği “Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer” ifadesine Yİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu tepki göstermiş ve Kılıçdaroğlu’na cevaben “Ülkeye ne fayda gelecekse yolu TBMM’den geçer” ifadesini kullanmıştı.

Tartışmayı değerlendiren İYİ Partili kaynaklar, “Millet İttifakı’nda herhangi bir çatlak ve görüş ayrılığının söz konusu değil” yorumunda bulundu. Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin de “siyaseten tam anlaşılamadığı” ifade edildi.

İYİ Parti kanadında şu değerlendirme yapıldı:

“Kılıçdaroğlu daha önce, ‘Kürt sorununun çözüm yeri Meclis’tir’ açıklamasında bulundu. Kılıçdaroğlu’nun sözleri yanlış yerlere çekilmek ve sanki ittifakta ‘bir sorun varmış’ gibi gösterilmek isteniyor. Böyle bir durum yok. İYİ Parti’nin terörle mücadele noktasında tavrı nettir. Çözüm süreci ve devamında 1212 şehidin acısı konusunda da hassasiyeti yüksektir. Kılıçdaroğlu da zaten yeni bir çözüm sürecinden söz etmiyor. İYİ Parti’nin de CHP’nin de görüşü nettir. Eğer bir ülkede bir sorun varsa, bunun çözüm yeri TBMM’dir.”