image

PeyamaKurd - ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin olası Suriye operasyonu ve ABD’nin Rojava’daki misyonu hakkında açıklama yaptı.

Jeffrey, ABD’nin Suriye’ye ilişkin politikasının net olmamasına rağmen, bölgedeki ateşkesleri genel olarak desteklediğini belirtti.

North Press’e konuşan Jeffrey, “ABD’nin Suriye’de net olmadığı doğru, ancak Biden yönetiminin defalarca tekrar ettiği şey, kuzey doğu (Rojava) ve hatta İdlib’de Türkler, Koalisyon ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) arasındaki ateşkesi desteklemek oldu” diye konuştu.

Jeffrey açıklamasında, Türkiye’nin Trump dönemindeki gibi büyük çapta bir operasyonu olması halinde Biden’ın buna şiddetle tepki vereceğini ifade etti.

Jeffrey ayrıca Rusya’nın Rojava’daki varlığına ilişkin, “Onları, bölgede IŞİD’e karşı müttefik olarak görüyoruz” dedi.

ABD’li eski diplomat Jeffrey son olarak ABD’nin Rojava’ya desteğinin geçici olduğunu iddia etti. Jeffrey “ABD’nin kuzeydoğu’da (Rojava), müttefiklerimizi Esad ve IŞİD saldırılardan korumak ve ayrıca Birleşmiş Milletler’in sayılı kararıyla bu ülkenin siyasi gelişimine katılmanın ötesinde bir planı yok” dedi.