image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, “Newroz, Erbil de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde milyonlarca insan tarafından kutlanıyor ve benim de birçoğunu ziyaret etme fırsatım oldu” dedi.

Beyaz Saray’da Newroz dolayısıyla bir kutlama yapıldı. Kutlamaya katılan ABD Başkanı Joe Biden, "Tarih boyunca İran, Afganistan, Erbil (Kürdistan Bölgesi) ve diğer bölgelerdeki halklar tarafından Newroz kutlamaları yapıldığını ve bu yerlerden bazılarını ziyaret etme imkanı bulduğunu dile getirdi.

Biden’ın eşi Jill Biden’in da hazır bulunduğu kutlamada ABD'nin Rojhılat ve İran'daki göstericilere desteği ve saldırılardan sorumlu İranlı yetkililerin cezalandırılması vurgulandı.

Her yıl Beyaz Saray'da Newroz Bayramı kutlanıyor ancak Biden, bu yılki kutlamaların diğer yılardan daha kalabalık olduğunu dile getirdi.

Biden, İran'daki kadınlar için de "Newroz (yeni yıl), özellikle karanlık günlerden geçenler için umut demektir. Bu yılki Yeni Yıl'ın(Newroz) birçok aile için zor bir zamana denk geldiğini biliyoruz. Umuda şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. İnsan hakları ve temel özgürlükler için mücadele edenler” dedi.

Beyaz Saray’daki davete, aralarında ünlü Kürt yönetmen Bahman Ghobadi ve Rojava Özerk Yönetimi Washington Temsilcisi Sinem Muhammed'in de bulunduğu birçok Kürt şahsiyet katıldı.