image

PeyamaKurd-Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı için, “Libya’da çatışmaların durması ve siyasi çözüm için önemli bir fırsattır” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Berlin Zirvesi'nin Libya'da çatışmaların durması ve siyasi çözüm için önemli bir fırsat olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın etkin ve çok yönlü diplomasisinin, Türkiye'yi sürecin kilit aktörlerinden biri yaptığını söyledi.

Sosyal medya hesabından Berlin’deki Libya zirvesine dair açıklamalarda bulunan Kalın, "Berlin Zirvesi, Libya'da çatışmaların durması ve siyasi çözüm için önemli bir fırsattır. Cumhurbaşkanımızın etkin ve çok yönlü diplomasisi, Türkiye'yi sürecin kilit aktörlerinden biri yapmıştır. Türkiye, vekalet savaşlarına karşı yapıcı ve barışçıl politikasını sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler'in meşru kabul ettiği hükümetin başkanı Fayez el Sarraj, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelmiş, Libya gündemli konferansta BM gözetimi altında Libya'ya silah ambargosu uygulanması ve tüm tarafların buna uyması konusunda anlaşmaya varılmıştı.