image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düşünce kuruluşu Circle Foundation tarafından düzenlenen Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin Avrupa ve NATO'ya olası etkileri konusunda yapılan bir online panelde konuşma yaptı.

Kalın yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna kriznin çözümünde her türlü rolü oynamaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı bir askeri harekatının sonuçlarının büyük ve geriye döndürülemez olacağını belirten Kalın, Türkiye'nin de gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ettiğini ifade etti.

"Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve sosyal bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz” diyen Kalın, Rusya'nın jeopolitik parametreleri yeniden tanımlama yönünde talepleri olduğunu vurgulayarak, mevcut kriz çözülse bile ileride yeni gerilimler, geleneksel savaş şeklinde olmasa bile sahada hareketlilikler, hamleler veya değişik tehdit değerlendirmeleri olacağı konusunda uyardı.

İki tarafın da güvenlik tehdidi algıları olduğunu, Rusya'nın Batı'yı "arka bahçesinde bir şeyler planlamakla", Batı'nın da Rusya'yı "istikrarı bozan bir güç olmakla" suçladığına işaret eden Kalın, "Bu nedenle ciddi, gerçek ve kapsamlı bir diyaloğun her zamankinden daha acil olduğunu anlamamız gerektiğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Zelensky ve Putin’i Türkiye’ye davet etti!

Öte yandan soruna çözüm bulunması konusundaki Ankara’nın çabalarına değinen Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin hem de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile konuştuğunu belirtti.

Kalın, Erdoğan’ın Zelensky ve Putin’i sorunun çözümü için Türkiye’ye gelmeye davet ettiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“(Erdoğan) Hatta isterlerse her ikisini de Türkiye'ye gelmeye, aralarındaki sorunları ve farklılıkları çözmek için bir toplantı yapmaya davet etti. Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltmak için oynayabileceği her türlü rolü oynamaya hazır. Bunu hem Rusya hem de Ukrayna'nın dostu hem de bir NATO müttefiki olarak yapıyoruz.”

Ayrıca Kalın, Erdoğan’ın Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştirerek Zelensky ile bir araya geleceğini duyurdu.