image

PeyamaKurd - Başkent Kiev'e bir dizi ziyaret gerçekleştiren Kanada Başbakanı Trudeau, savaş ile illgili konuştu. Trudeau açıklamasında, Putin'in Ukrayna'da savaş suçu işlediğini ifade etti.

Ukrayna'da "iğrenç savaş suçları" işlendiğini dile getiren Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bunlardan da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sorumlu olduğunu belirtti.

Başbakan Trudeau, ani bir kararla bugün erken saatlerde Ukrayna'ya giderek, Rusya'nın başlattığı savaşın derin izlerinin görüldüğü Kiev yakınlarındaki İrpin şehrine bir ziyaret gerçekleştirdi.

"Putin iğrenç savaş suçlarından sorumlu"

Trudeau, ziyaret sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de bir araya gelerek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenledi ve burada, Rusya'nın saldırılarına karşı direnen Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım ve finansman desteği vereceklerini vurguladı.

Ayrıca Başbakan Trudeau açıklamasının devamında, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, işlenen iğrenç savaş suçlarından sorumlu olduğu artık açıktır" sözlerine yer verdi.