image

PeyamaKurd - 2023 yılı Haziran ayından yapılacak seçimle ilgili açıklamada bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olması için meclis kararının olması gerektiğini ifade etti.

Bursa'da katıldığı bir programda, "Seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda tek yetkili kişi Cumhurbaşkanı olduğu için bir tahminde bulunmak kolay değil" diyen Karamollaoğlu, "Tayyip Bey eğer seçimlerin daha önce yapılmasını uygun görürse kendisi için kararı alır, kimse de mani olamaz. Ancak kendisinin tekrar aday olabilmesi, Meclis'in kararıyla olur. Bugünkü Anayasa'ya göre üçüncü dönem olmuş olacak. Bu noktada bir düşüncesi var mı bilmiyoruz" ifadesini kullandı.

"6'lı masanın eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı"

6'lı masanın eskisi gibi bir öneminin kalmadığını ifade eden Karamollaoğlu şu sözlere yer verdi:

"Koalisyon diye bir şey yok artık aslında. Yani 6'lı masa benim kanaatim devam eder. Ama 6'lı masanın eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı. Seçim kanununda değişiklik yapılınca, beraber olmanın getirdiği ekstradan bir avantaj vardı, o kalktı. Ama onun kalkması aslında bizi de etkiler. Fakat Bahçeli'yi daha çok etkiledi.

Yani onun oyları yüzde 6'ya düşünce milletvekili çıkaramama ihtimali çıktı ortaya şimdi. Ne olacak, bakalım. Acaba sonbaharda bir seçim olur mu? Yani bir kişi karar verecek. Tayyip Bey'in neye göre karar vereceğini bilemiyorum. "

"Erdoğan'ın adaylığı meclis kararına bağlı"

Erdoğan'ın adaylık sürecine değinen Karamollaoğlu açıklamasında ayrıca, "Tayyip Bey eğer seçimlerin daha önce yapılmasını uygun görürse kendisi için kararı alır, kimse de mani olamaz. Ancak kendisinin tekrar aday olabilmesi, Meclis'in kararıyla olur" değerlendirmesinde bulundu.