image

PeyamaKurd - Lübnan ve Irak’taki seçim sonuçlarını İran Devrim Muhafızları (Pasdaran) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Irak’ta yeni kurulacak olan hükümetin İran’a yakın olacağını öne sürdü.

Kasım Süleymani, İran'ın güneyindeki Kirman şehrinde Kadir Gecesi merasimine katıldığı sırada Lübnan ve Irak’taki seçim sonuçlarını ilgili açıklamalarda bulundu.

Irak Hükümetinin İran’a yakın olacağı iddiasını ortaya atan Süleymani, “Şimdiye kadar Hizbullah özgür bir hareketti ama seçimden sonra özgür bir devlet oldu. Hizbullah’ın Lübnan’dan güçlenmesi, İran’ın güçlenmesi demektir” ifadesini kullandı.

Merasim alanında konuşan Süleymani, Irak’ta kurulacak olan hükümetin de İran’a yakın olacağı ve bunun da bölgede İran için yeni bir başarı olduğunu vurguladı.

İran Devrim Muhafızları komutanı olarak bilinen Kasım Süleymani, İran’ın son yıllardaki en etkin isimlerinden biri olarak anılıyor. Adı Suriye’deki iç savaşta sıkça duyuldu. Son olarak Irak merkezi hükümetinin Kerkük’e düzenlediği operasyonda da ismi yer alıyordu.

Öte yandan Irak ve Suriye’de binlerce Şii milisin, Kasım Süleymani'nin kontrolünde olduğu iddia ediliyor.