image

PeyamaKurd - Diyarbakır’ın 8 Aralık 2016’dan 31 Mart’a kadar kayyımla yönetilen Yenişehir Belediyesi'nin taşınmazlarının devredildiği ve belediyenin borç içerisinde olduğu açığa çıktı.

Türkiye’de 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 62,32 oy alarak belediye başkanı seçilen HDP'li Belgin Diken ile nasıl bir belediye devraldıklarını anlattı.

‘669 bin 339 lira harcanmış’

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçim çalışmaları için 840 bin lira harcandığını belirten Diken, “Belediyenin birçok taşınmazı devredilmiş, gereksiz harcamalarla belediye borç içerisine sokulmuş. Harcanan paralar halk için harcanmamış. İşimiz zor ama bunun üstesinden de halkımızla birlikte geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Belediyenin 187 milyon lira borcunun olduğunu söyleyen Diken,

“Harcanan paralar halk için harcanmamış. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı açılış töreninin duyurulması için 105 bin 388 lira, açılış töreni için ise 669 bin 339 lira harcanmış” dedi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim mitinginin duyurulması için yapılan afişlere de 66 bin 719 lira harcanmış” diyen Diken şöyle devam etti: “Belediyenin birçok taşınmazı devredilmiş, gereksiz harcamalarla belediye borç içerisine sokulmuş. İşimiz zor ama bunun üstesinden de halkımızla birlikte geleceğiz.”

‘Kayyım 115 milyon 637 bin 296 TL borç bırakmış’

HDP Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıdık Taş ile partinin İl Örgütü, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık ve Resul Kaçar’a ziyarette bulundu. HDP’li heyet eş başkanlardan kayyımın tahribatlarına ilişkin bilgi aldı. 

Meral Danış Beştaş, kayyımın kendi özel konutu için yasa dışı bir şekilde belediyenin bütçesinden 65 bin TL’lik tadilat yaptırdığını, 3 Nisan’da 13 personelin işine son verdiğini, 4 Nisan’da da 22 kişinin işe alındığını ve Siirt Belediyesi’ndeki kayyum da diğer belediyelerden geri kalmayarak, 115 milyon 637 bin 296 TL borç bırakmış. Yakında bunlar billboardlarda asılacak” dedi.