image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yerlerine kayyum atanan ve gözaltına alınan Van ilçe belediye eşbaşkanlarından 3’ü tutuklanırken, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Gözaltına alınan Hakların Demokratik Partisi’nden (HDP) belediye eşbaşkanları emniyet ve savcılık ifadelerinin ardından bugün mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Muradiye Belediye Eşbaşkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediye Eşbaşkanları Yakup Almaç ve Dilan Örenci’nin tutuklanmasına karar verdi. 

Ayrıca mahkeme Başkale Belediye Eşbaşkanı Erkan Acar ve Muradiye Belediye Eşbaşkanı Leyla Balkan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Öte yandan geçen hafta Van'da HDP'li Muradiye, Özalp ile Başkale belediye eşbaşkanları gözaltına alınmış, 3 belediyeye kayyum atanmıştı. 

Van Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütünün propagandasını yapma suçundan 5 şüpheliye yönelik 6 Aralık 2019 günü Müdürlüğümüz Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde İstihbarat, Özel Harekat, Çevik Kuvvet Müdürlüğü, Başkale, Muradiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Özalp İlçe Emniyet Amirliği görevlilerimizce gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda Başkale Belediye Başkanı Erkan Acar, Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç, Özalp Belediyesi sözde eş başkanı Diren Örenci ve Muradiye Belediyesi sözde eş başkanı Leyla Balkan isimli 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şüphelilerin üst ve ikamet aramasında çok sayıda dijital materyal ve örgütsel dokümanlar ele geçirilmiştir. Gözaltına alınan 5 şüpheliden hakkında hazırlanan tahkikat evraklarıyla birlikte çıkarıldıkları adli makamlarca Erkan Acar ve Leyla Balkan adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Yılmaz Şalan, Yakup Almaç ve Diren Örenci tutuklanmıştır."