image

PeyamaKurd - Musul işgali ile ilgili süreci değerlendiren Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Musul'un Haziran 2014'te terör örgütü IŞİD'in eline düşüşünü o dönemde izlenen yanlış politikalara bağladı.

Katıldığı bir törende konuşan Başbakan Kazımi, müreffeh ve umut verici bir gelecek inşa etme yönünde tüm zorluk ve engellere rağmen çalışmaya söz vererek, “Yakında size göre en iyi temsilciyi seçmek amacıyla seçimlere katılarak geleceğinizi inşa etmede rol alacaksınız. Hükümet, krizleri çözmede ılımlı ve ölçülü bir yaklaşım izlemeyi, ülkeyi daha önce felaketlere sürükleyen tepki ve provokasyon politikasından uzaklaşmayı kendine görev edinmiştir” açıklamasında bulundu.

Kazımi açıklamasında IŞİD'in gerçekleştirdiği işgallere dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

"Irak’ın en büyük şehirlerinin bir teröristin (IŞİD) eline düşmesi, ardından birden fazla il ve şehrin de düşmesi, halklarının suçlu terörist çeteler tarafından katledilmesi ve esir edilmesi, kutsallarına saygısızlık edilmesi gibi korkunç bir olay nedeniyle zor bir dönemdeydi. Tüm bunlar, güvenlik kurumları ve kahraman Irak ordusunun gözetimindeki ihmal ve ülkeyi bu felaketlere sürükleyen yanlış politikaların birikimi sonucu meydana geldi.”

Ayrıca açıklamasında hükümetinin, ayrım gözetmeksizin tüm haklarından yararlanarak, kardeşliğin temellerini halk arasında tek bir ulusal doku olarak pekiştirme kararlılığını vurgulayan Kazimi, “Nefret ve şiddete teşvik çağrılarını ele alıyoruz” dedi.