image

PeyamaKurd - Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesi ardından yazılı bir açıklama yapan KCK Yürütme Konsey Eşbaşkanlığı, “Böyle bir iktidara karşı ancak her türlü mücadele verilerek Türkiye demokratikleştirilip Kürt sorunu çözülebilir” dedi.

KCK, başta kadınlar ve gençler olmak üzere “Kürt halkı ve Türkiye halklarını faşizme karşı sokakları, meydanları, dağları ve ovaları mücadele alanı haline getirmeye” çağırdı.

KCK’nin açıklamasından bazı kısımlar şöyle:

Soykırımcı sömürgeci AKP-MHP faşist iktidarı Kürt halkına karşı yürüttüğü soykırım saldırısını yeni bir aşamaya vardırmış bulunmaktadır. Kürt halkının %60’ın üzerinde ortaya koyduğu iradeyle seçilen belediye eşbaşkanları Süleyman ‘Soysuz’un başında olduğu içişleri bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmıştır. Yerlerine Kürt halkıyla hiçbir ilişkisi olmayan Kürt düşmanı valiler atanmıştır. Seçilmişlere yönelik bu saldırı 20 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen siyasi darbenin devamı olmaktadır.

Kürtler ve demokrasi güçleri mücadeleleriyle faşist özel savaş gerçeğinin maskesini daha fazla düşürüp teşhir edeceklerdir. Ancak Türkiye'de demokrasi varmış ve bu temelde sorunlar çözülebilirmiş gibi bir yanılgı ve gaflete düşmek de demokrasi mücadelesine verilecek en büyük zarar olacaktır. Soykırımcı sömürgeciliğe karşı çok yönlü yöntemlerle mücadele verilip faşizm yenilgiye uğratılacaksa, gençler ve kadınlar başta olmak üzere Kürt halkı ve Türkiye halkları faşizme karşı sokakları, meydanları, dağları ve ovaları mücadele alanı haline getirmelidir.

Tüm bu saldırılar Kürt halkının özgür yaşam iradesini kırmaya yöneliktir. Kürt halkı, gençleri ve kadınları bu irade kırma ve bu temelde soykırım politikasını tırmandırma amacına karşı özgürlük alanlarına koşmalı ve her alanda özgürlük mücadelesini yükselterek cevap vermelidir.”