image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'deki silahlarla ilgili yasa ve cinayetlerdeki artışa ilişkin bir açıklama yapan Kürdistan Parlamentosu’ndaki KDP Grubu, “Silahların birçok ailenin yok olmasına sebep olduğu hepimiz için netleşti” ifadesini kullandı.

Kürdistan Parlamentosu'ndaki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grubu, yaşanan son saldırılarla ilgili ortak bir açıklama yayımladı.

Yaşanan saldırı ve silah satışlarına dikkat çekilen açıklamada, "Silahların son birkaç gün içinde birçok ailenin yıkımına ve insanların ölümüne neden olduğu hepimizin malumudur" sözlerine yer verildi.

"Silah meselesi büyük bir ulusal kampanya gerektiriyor"

Yayımlanan açıklamada, “Bir süre önce silahlarla ilgili tasarı Kürdistan Parlamentosu'na geldi ve uygulaması büyük yankı uyandıran bir yasa haline geldi" denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bugün bile sayın Başbakan silahlarla ilgili birkaç karar aldı. Bunu tamamen destekliyoruz ve memnuniyetle karşılıyoruz. Silah meselesi büyük bir ulusal kampanya gerektiriyor ve hepimiz bu çabayı desteklemeliyiz."

Başbakan Mesrur Barzani bugün yaptığı açıklamada İçişleri Bakanlığına çağrıda bulunarak, silah satış yerlerinin kapatılmasını ve ruhsatsız silahlara el konulmasını istedi.

İçişleri Bakanı Reber Ahmed de yaptığı açıklamada silah bulundurmaya ilişkin yasa yürürlüğe girene kadar Başbakan Mesrur Barzani’nin silah satış yerlerinin kapatılması ve ruhsatsız silahlara el konulması talimatının tüm illerde yerine getirileceğini belirtti.