image

PeyamaKurd - Kerkük İl Kaymakamlığı’na bağlı ekiplerin, Kürtlere ait bazı evleri atanmış valinin talimatıyla yıktığı açıklandı.

Yıkılan evlerle ilgili açıklama yapan Sivil Toplum Kuruluşu Aktivistlerinden Edhem Cuma, “Kürt halkına karşı yürüttükleri savaş ve evlerini yıkma haricinde atanmış Kerkük valise şimdi de rant elde edebilmek için bu arazilerde bulunan Kürtlere ait evleri yıkarak yeni projeler yapacağını iddia ediyor” ifadesini kullandı.

Kerkük’te Kürtlerin evlerini bu şekilde yıkmak için gizli bir toplantı yapıldığına dair bilgilere sahip olduğunu belirten Cuma, “Özellikle tapusuz olan bütün mahallelere bu uygulamayı yapacaklar.  Bunun için öncelikle bu bölgelerden başlayarak evleri yıkmaya başladılar” dedi.

“Kürtlere karşı yapılan bilinçli bir yıkım projesi”

Kerkük’ün Penca Eli mahalesinde bazı Kürt ailelerin evleri tapusuz olduğu ve hükümet arazisi üzerinde yapıldığı gerekçesiyle yıkıldı. Yıkıma maruz kalan evlerden birisi Xurmatu’da Haşdi Şabi güçleri tarafından evi yıkılan bir Peşmerge ve evi yıkıldıktan sonra Kerkük’te kendisine bu evi inşa etmişti.

Öte yandan Şii Arap ve Türkmenlerin Kerkük’ün birçok mahallesinde tapusuz ev yapma işlerini yürütmekte olduğu gerçeği, bu uygulamanın  Kürtlere karşı bilinçli bir şekilde yapıldığını gösteriyor.

Geçmişte siyasi nedenlerle Kürdistan Bölgesine göç etmiş, mülteci konumunda olanlar 2003 sonrası Kerkük’e dönerek hükümet arazileri üzerinde kendilerine ev yaptı. 16 Ekim 2017’ye kadar hiç kimse tarafından bir baskıya maruz kalmadılar.