image

PeyamaKurd - Alman gazetesi Bild, Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapıalcak seçimler hakkındaki analizinde, Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Erdoğan'ın bir hayli önünde olduğunu" yazdı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde Millet İttifakı'nın ortak adayı olarak açıklanması uluslararası basında geniş yer bulmaya devam ediyor. Son olarak, Alman gazetesi Bild, Kılıçdaroğlu ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kıyaslandığı bir analize yer verdi.

'Kılıçdaroğlu bir hayli önde'

Marc Oliver Rühle'nin, 'Bu adam Erdoğan için ne kadar tehlikeli?' başlıklı haberinde, Kılıçdaroğlu'nun geçmişteki çok sayıda seçim yenilgisine rağmen muhalefeti kendi partisinin liderliğinde bir araya getirip, kendisini cumhurbaşkanı adayı olarak konumlandırmayı başardığı belirtildi.

Rühle, Kılıçdaroğlu'nun anketlerde Erdoğan'ın bir hayli önünde seyrettiğine dikkat çekerek, "Kılıçdaroğlu gerçekten de 20 yıl iktidarda olan muhafazakâr lider Erdoğan’ı yenebilir" dedi.

Haberde, resmi verilere göre 47 binden fazla kişinin öldüğü Maraş depremlerinin ardından hükümetin arama kurtarma ve yardım faaliyetlerinde yetersiz kaldığı vurgulandı. Erdoğan'ın bu sebeple eleştirilerin odağında olduğu hatırlatılarak, Kılıçdaroğlu'nun bu süreçteki hamlelerinin seçmen nezdinde olumlu karşılandığı tespiti yapıldı.

Depremlerin ardından Kılıçdaroğlu öne çıktı

Rühle, "Yardımların yavaşlığından cumhurbaşkanı sorumlu tutuluyor ve Kılıçdaroğlu tam da bu noktada devreye girdi. Felaket sonrasında hükümeti yetersizlikle suçladı ve güç yapısındaki yolsuzlukları açıkladı" dedi.

Ayrıca, Kılıçdaroğlu'nun "2019’da İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yerel seçimlerde büyük şehirlerin muhalefet tarafından kazanılmasına ön ayak olarak Erdoğan'ın karşısındaki değişimin ilk işaretlerini verdiği" ifade edildi.