image

PeyamaKurd- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın OHAL’in seçimden sonra kaldırılabileceği yönündeki açıklamalarına güvenmediğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, Eğer Kürt sorununu dört yıl içinde çözmezse siyaseti bırakacağını da açıkladı.

“Siyaseti bırakırım”

Kılıçdaroğlu hükümetin Kandil’e yönelik operasyon başlatıldığı yönündeki açıklamalarına ilişkin, “Gazetelerde zaman zaman okuyoruz PKK’nin Kandil’den ayrılıp başka bir yere yerleştiğine dair. Kandil’in öteden beri PKK’nin konuşlandığı bir yer olduğunu biliyoruz. Gazeteciler, siyasiler gitti. Dolmabahçe’de oturup pazarlık yaptı. PKK hangi siyasi lidere saldırdı. Bana saldırdı bir er hayatını kaybetti. Bizim herhangi bir terör örgütüne destek verdiğimizi kanıtlasınlar, siyaseti bırakırım. Ama onlar oturdu konuştular onlarla. 16 yıldır terörü bitiremediler.

Ben dört yılda çözemezsem siyaseti bırakacağım. Çözüm akılla çözülür. Siz başkalarının telkiniyle sorun çözmeye çalışırsanız maşa olursunuz. Sorun Kandil’i almak değil, önemli olan terörü çözmektir. Siz PKK’yi bitiriyor musunuz, bitirmiyor musunuz? Bitirin gelip tebrik edeceğim. Terör örgütünü bitirmenin yolu finans kaynağını kesmektir. Siz 16 yıldır iktidardasınız bunu saptayıp kesebildiniz mi? Akılcı politikalarla terörü bitirmek mümkün. Kandil operasyonunu seçime bağlıyorum. PKK kaç yıldır Kandil’de niye gitmediler?”