image

PeyamaKurd - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) bölmek istediğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, iktidarın HDP’yi yanına çekemediğini ve bu yüzden de ikinci parti kurup HDP’yi parçalama arayışına girdiğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu HDP’yi parçalamak isteyen iktidarın, bu süreci İmralı (Abdullah Öcalan) üzerinden yapıp yapamayacaklarını araştırdığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili olarak "Gelen bilgi şöyle: İktidar HDP’yi yanına çekemeyince ikinci bir parti kurup HDP’yi parçalayabilir miyiz arayışı içinde. ‘Bunu İmralı üzerinden yapabilir miyiz, ikna edebilir miyiz’ yönünde bilgiler geldi.  Sonuç almak mümkün mü bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Selahattin beyin içeride tutulma gerekçelerinden birinin de bu…”

Kılıçdaroğlu söz konusu konuyla ilgili olarak tutuklu eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da bu sebeple hapse atıldığını savunarak şu ifadelere yer verdi:

“Selahattin beyin içeride tutulma gerekçelerinden birinin de bu olduğu ifade ediliyor. Selahattin bey cumhurbaşkanı adayı olabiliyor ama dışarı çıkarmıyor, siz de buna demokrasi diyorsunuz. Aklın alamayacağı bir şey. Cumhurbaşkanı adayı olabiliyorsunuz üstelik kararı veren de hakimler. Ama 'içeride kalacaksın' diyorlar.”

Kılıçdaroğlu Millet İttifakı’nın parçalanması iktidarın temel hedeflerinden biri olduğunu iddia ederek, Yeni partiler kurulurken Millet İttifakı'nın parçalanmasını sağlamak saray ittifakının temel hedeflerinden birisi.  Uğraşıp didindiler olmadı. İkinci olarak da 'çok parti kurdurarak buradan seçmenleri kaydırabilir miyiz?' diye düşünüyorlar, bu tuzağa demokrasiyi savunan kimsenin düşmemesi lazım. Buna herkesin dikkat etmesi lazım” dedi.