image

PeyamaKurd - CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Lozan Anlaşmasını bayram olarak ilan etmek için kanun teklifinden bulunacaklarını belirtti.

Lozan Anlaşması'nın 99'uncu yıl dönümünde, Bursa Nilüfer’de düzenlenen "Büyük Mübadil Buluşması"na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Lozan'ı bayram olarak kanunlaştırma mesajında bulundu.

Buradaki açıklamalarında, "Hepinize söz veriyorum; parlamento açıldığında vereceğimiz ilk kanun teklifi Lozan’ın bir bayram olmasının kabul edilmesinin kanun teklifi olacak" diyen Kılıçdaroğlu şu ifadelere yer verdi:

"Nasıl ki bizler Lozan’ın bir bayram olması için gereğini yapmak için Bursa milletvekillerinin öncülüğünde bir kanun teklifi vereceksek, yine bütün Balkan göçmenlerinden de istirhamımdır; Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine geleceksiniz, bize katılacaksınız. Oy vereceksiniz. Beraber mücadele vereceğiz."

Ayrıca Kılıçdaroğlu konuşmalarında, "Lozan… 99’uncu yıl. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapu senedidir. Lozan’ı eleştiren var. Eleştirenler Türkiye’yi bilmiyorlar, Lozan’ı eleştirenler var, Türkiye’yi sevmiyor onlar; Cumhuriyet’i sevmiyorlar, demokrasiyi sevmiyor onlar. Bir mücadelenin nasıl verildiğini bilmiyorlar. Bu ülkede yoksulluk içinde, kanlarımızla mücadeleyi verdik" dedi.