image

PeyamaKurd - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’nin yeni yasama yılı açılış konuşmasında yaptığı “yeni anayasa” çağrısına tepki gösterdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’de (TBMM) açılış konuşmasını yapan Erdoğan, “Grubu bulunan partilerin yeni anayasa tekliflerini en kısa sürede kamuoyuyla paylaşmalarını bekliyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan'ın, açılış konuşmasında yeni anayasa konusundaki çağrısına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Kendisine ve büyük olasılıkla MHP’ye çağrı yaptı” ifadesini kullandı.

CHP lideri, “Sizin de çalışmanız olacak mı?” sorusuna ise “Elbette olacak, var. Güçlendirilmiş parlamenter sistem için ittifak olarak çalışıyoruz zaten. İttifakın bütün bileşenleri çalışıyor” karşılığını verdi.

6 partinin liderlerinden güçlendirilmiş parlamenter sistem için hazırlık: Kamuoyu ile paylaşılacak

Öte yandan geçtiğimiz günlerde bir araya geldiği öğrenilen 6 muhalefet partisi yeniden bir araya geliyor.

Edinilen bilgilere göre, TBMM’de bir araya gelecek muhalif partiler bakanların milletvekilleri arasından seçilmesi, başbakan ile bakanların sorumluluklarının artırılması konularında anlaştı.

Liderlerin henüz katılmadığı ve genel başkan yardımcıları tarafından yürütülen çalışmada önemli aşama kaydedildi.

Yerel kaynaklar CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi liderlerinin ortak basın açıklamasıyla çalışmalarını, kamuoyuna duyurmaya hazırlandığını aktardı.