image

PeyamaKurd - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) reddedilen güvenlik soruşturması teklifi ile ilgili Meclis Başkanı Şentop'un CHP'li Özel'e yönelik kullandığı "Seviyeyi düşürmek istemem ama pişman ederim" ifadesine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu tepkisini, “Bu açıkça 'Ben Meclis başkanıyım ve koltuğumu sayın Erdoğan'a borçluyum. Ondan talimat gelirse yerine getiririm' demektir” ifadeleriyle dile getirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri, “Meclis Başkanı'nın bulunduğu pozisyona, o koltuğa yakışmıyor bu sözü. Ne demek pişman ederim? Aslında kendisinin pişman olması lazım” dedi.

Şentop’un TBMM iç tüzüğün öngördüğü kuralları çiğnediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Kurallar çiğnendikten sonra Saray'dan gelen talimat üzerine işlem yapılıyor. İçtüzüğe göre bir yıl tekrar parlamentoya gelmemesi gereken bir yasa teklifi yeniden görüşülmeye başlanıyor. Bu açıkça, 'Ben Anayasa'yı, İçtüzüğü istediğim zaman ihlal ederim. Yasaları istediğim şekilde yorumlarım” ifadeleriyle değerlendirdi.

“Erdoğan öl derse ölürüm, kal derse kalırım, demektir”

Şentop’un Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan emir alarak hareket ettiğini iddia eden CHP lideri sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ben Meclis başkanıyım ve koltuğumu sayın Erdoğan'a borçluyum. Ondan talimat gelirse yerine getiririm. Erdoğan öl derse ölürüm, kal derse kalırım. Zaten Erdoğan'ın parlamentoda ciddi bir grubu var. Bunların tamamı Saray'ın milletvekili. Erdoğan, 'El kaldırın' deyince hep birlikte el kaldırıyoruz' demektir.”