image

PeyamaKurd - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısındaki konuşmasında sınır ötesi tezkere tasarısına ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu  "Her şeyi koymuşlar bir tezkerenin içine gelin buna 'evet' deyin diyorlar. Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız? Bir bilgi verir, bize bir anlat" diye konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çıkarılmak istenen Irak ve Suriye tezkeresine ilişkin CHP grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Tezkere geldi isterdik ki gruplara bilgi verilsin. Olmadı. Tezkerenin bir başka önemli özelliği daha var. Şimdi torba tezkere dönemi başladı. Her şeyi koymuşlar bir tezkerenin içine gelin buna 'evet' deyin diyorlar. Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız? Bir bilgi verir, bize bir anlat.

Tezkereler gelirdi 6 ay, 1 yıldı. Şimdi 2 yıl. Niçin? Herkesi papağan gibi görme alışkanlığı var onu başkaları yapabilir ama biz CHP'yiz. Senin her dediğine 'evet' deseydik niye ayrı bir parti kuruyoruz? MHP senin her dediğine evet diyebilir ama biz milli kurtuluş savaşı döneminden gelen bir partiyiz.”

Tezkerenin içinde yer alan bir maddeden bahseden Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli'ye seslenerek şunları söyledi:

"Bu tezkerede ayrıca 'Yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması' ne demektir? Erdoğan'a sormuyorum, gerek de yok. Yönetme kapasitesi olmayan birine soru sormak yanlış. Bahçeli'ye soruyorum. Bu yabancı asker kim ve sen yabancı askerler Türkiye'ye gelip konuşlanacak diye el kaldıracaksın. Söyle bakalım milliyetçi sen misin biz miyiz? Yabancı askerlerin potinlerinin Türkiye Cumhuriyeti topraklarını çiğnemesini istemiyoruz. Çıkarın bunu tezkereden, vatanseverseniz bu rezilliğe son verin."

Kılıçdaroğlu: Savaşa komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar gitsin!

Kılıçdaroğlu devamında şu ifadeleri kullandı:

“Biz iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine göndereceğiz barış içinde diyoruz. Beyefendinin bakış açısı ise bir de şimdi İdlib'ten bir ordu gelsin. Suriye ile savaş değil, Suriye ile barışacağız.

Bizim olaya bakış açımızı milletin taktirine sunuyoruz. Daha fazla sığınmacı istemiyoruz. Bunu öngören bütün düzenlemelere karşıyız. Hiçbir askerimizin ve polisimizin Suriye'de şehit olmasını istemiyoruz. Suriye'de askerimiz ve polisimiz gitti, ne mücadelesi? Barış varken neden kavga? 33 askerimizi Ruslar şehit etti. Soruyorum sen ne yaptın? Koşa koşa gittin Putin'in ayağına. Bu benim onuruma dokunuyor.

Bizim askerlerimiz şehit olsun bunu istiyor beyefendi. Neden garibanın evladı çocuğu orada şehit olsun. Komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var. Gönder kardeşim onları Suriye'ye başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun. Hiçbir askerimizin burnu kanamasın. Niye yapıyorsunuz siz bunu? Bunların terk ettiği vatan toprağına bayrağımızı yeniden dikeceğiz.

CHP tezkereye "hayır" vereceğini açıkladı!

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin Suriye ve Irak tezkeresine 'hayır' oyu vereceğini açıkladı. 

Tezkereye ilişkin görüşmelerde AKP, MHP, İYİ Parti ve DEVA "evet" diyecek. HDP ise "hayır" tutumunu devam ettirecek. CHP'nin tutumunu ise Grup Başkanvekili Özgür Özel açıkladı. Özel, tezkereye hayır oyu vereceklerini söyledi.