image

PeyamaKurd - ABD, Polonya’nın MIG-29 savaş uçaklarını Amerika’nın kullanımına sunma kararını reddettiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, “Polonya ve diğer NATO müttefiklerimizle konuya ve bunun lojistik zorluklarına ilişkin istişareleri sürdüreceğiz. Ancak Polonya’nın teklifinin makul bir teklif olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Polonya’nın sahibi olduğu savaş uçaklarını Ukrayna’ya gönderme konusundaki kararın Polonya hükümeti tarafından alınması gerektiğini belirten Pentagon, şu değerlendirmede bulundu:

“Ukrayna’ya devam eden güvenlik yardımı konusunda müttefik ve ortaklarımızla istişare içinde olmayı sürdüreceğiz çünkü Polonya’nın teklifi bu konunun ortaya koyduğu karmaşık unsurlardan bazılarını göstermekte. ABD hükümetinin kullanımında olan savaş uçaklarının Almanya’daki bir NATO/ABD üssünden ayrılarak Ukrayna üzerinde Rusya ile tartışmalı olan bir hava sahasına uçması ihtimali tüm NATO ittifakı için ciddi endişeleri gündeme getirmektedir. Bunun için sağlam bir mantık olup olmadığı bizim için net değildir.”

Polonya MIG-29 jetlerinin tümünü Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde ABD’nin ücretsiz kullanımı için konuşlandırmaya hazır olduğunu bildirmişti.