image

PeyamaKurd - ABD'nin Rusya ve son günlerde Çin ile yaşanan sorunlara dikkat çeken ABD'li eski Bakan Kissinger, iki ülke ile savaşma noktasına geldiğini belirtti.

Son gelişmelerle ilgili basına konuşan Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, ABD’nin kısmen kendi oluşturduğu sorunlardan dolayı Rusya ve Çin’le savaş eşiğine geldiğini vurguladı.

ABD'nin dış politikasına değinen Kissinger, Wall Street Journal’a (WSJ) yaptığı değerlendirmede, “Nasıl biteceği veya nereye varması gerektiği konusunda hiçbir fikre sahip olmadan kısmen kendi ellerimizle oluşturduğumuz sorunlardan dolayı Rusya ve Çin’le savaş eşiğine geldik” ifadesini kullandı.

"Ukrayna’nın NATO üyesi olarak görülmesi gerekir"

ABD'li siyasetçi, yapılacak tek şeyin, gerilimi daha fazla tırmandırmadan seçenekler yaratmak olduğunu söyleyerek, bunun için bir amacın olması gerektiğini vurguladı.

Açıklamalarında Ukrayna için çözümün, Kırım’ın ve Donbass’ın bir kısmının Rusya’da bırakacağını da sözlerine ekleyen Kissinger, eskiden Ukrayna için en iyi rol olarak, NATO üyesi olmayan ‘Finlandiya senaryosunu’ gördüğünü  ve şimdi Rusya’nın eylemleri yüzünden, 'resmi olsun olmasın Ukrayna’nın NATO üyesi olarak görülmesi gerektiğini' belirtti.