image

PeyamaKurd - Suriye'deki operasyonların ardından elindeki toprakları kontrol altında tutmak için Demokratik Suriye Güçleri'ne (HSD) eğitim verdiklerini söyleyen ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sivil-asker faaliyetleri sorumlusu Fransız Tuğgeneral Frederic Parisot, bölgede IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Video konferans yöntemi ile ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlanan Fransız general Parisot,  Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Parisot, Suriye'de IŞİD'ın elinde 30 kilometrekarelik bir alanın bulunduğunu belirterek, Suriye'de "birkaç yüz" IŞİD militanı kaldığını tahmin ettiklerini ve bu alanı IŞİD'in elinden almanın kısa süreceğini dile getirdi.

“IŞİD’in tekrar ele geçirmesine engel olacağız”

Bölgede yaptığı operasyonların amaçlarından bahseden Parisot, koalisyonun IŞİD'den alınan bölgelerde istikrar sağlama çalışmalarına ilişkin de öncelikli hedefin toprakların örgütün elinden tamamen alınması, sonrasındaki hedefin ise alınan toprakların IŞİD tarafından tekrar ele geçirilmesinin engellenmesi olduğunu ifade etti.

Parisot, IŞİD'ın elindeki toprakların alınmasının örgütün bölgeden silinmesi anlamına gelmediğini vurgulayarak, "IŞİD'ın savaş gücü olarak bir daha geri gelmemesini sağlamalıyız. Bunu yapmak için bir taraftan Irak güvenlik güçlerini eğitiyoruz. Onlar çok başarılı. Diğer taraftan da Kuzey Suriye Savunma Gücü'nü ve güvenlik güçlerine eğitim veriyoruz” ifadesine yer verdi.