image

PeyamaKurd- Terör örgütü IŞİD’e karşı Doğal Kararlılık Operasyonu Ortak Görev Gücü komutanlarından İngiliz Tümgeneral Christopher Ghika, Türk ve Amerikan güçleri arasında Menbiç’te şimdiye kadar devam eden devriyelerin başarılı geçtiğini dile getirdi.

Ghika Pentagon’da video konferans yoluyla gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Türkiye’yle Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasındaki gerilime dikkati çekerek, “Menbiç’te ortak devriyelere ara verileceği bir durum öngörüyor musunuz yoksa Türkiye sınırda ne yaparsa yapsın (devriyeler) devam edecek mi?” sorusunu Ghika,

“Menbiç yol haritası IŞİD tehdidine karşı Menbiç halkına güvenlik sağlamak için beraber çalışan iki NATO müttefiki arasında bir anlaşma. Bunun nasıl devam edeceği konusunda tahminde bulunmak bana göre spekülasyon. Şu ana kadar iki ortak devriye misyonu çok başarılı geçti. Plana sıkı sıkıya bağlıyız ve bence (plan) Menbiç halkına güvenlik sunuyor ve bu her ikimizin de gurur duyması gereken bir şey” yanıtını verdi.

Ghika, “Rojava’daki durum nedir? Türkiye’nin sınır ötesi bombardımanları devam ediyor mu?” sorusunu ise, “Tüm tarafları Rojava’daki gerilimi azaltma ve IŞİD terörünün kalıcı biçimde yenilgiye uğratılmasına odaklanmalı” şeklinde yanıtladı.